Dışarıda Kalan Kadın ve Kız Çocukları için Güvenli Mekanlar Projesi

Dışarıda Kalan Kadın ve Kız Çocukları için Güvenli Mekanlar Projesi

Her Kadın İçin Bir Fırsat Programı / Sığınmacı Kadın ve Çocuklara Destek Çalışmaları

Dışarıda Kalan Kadın ve Kız Çocukları için Güvenli Mekanlar Projesi

shadow

DIŞARIDA KALAN KADIN VE KIZ ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ MEKANLAR PROJESİ

 

Bu proje Kadın Merkezleri Eğitim, Üretim, Danışma, Dayanışma Vakfı (KAMER Vakfı) ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)'in maddi destekleri ile 13 Temmuz 2015 tarihinde başlayarak 13 Şubat 2016 tarihinde sona erdi.

 

 

Projenin Amacı

 

Projenin amacı Gaziantep’te sığınmacı kadın ve kız çocukları için fiziksel ve duygusal açıdan kendilerini güvenli hissedebilecekleri bir mekân oluşturarak ihtiyaç sahiplerine psiko sosyal destek sağlamaktır. Bu mekanın, psiko sosyal destek almanın yanı sıra, kadın ve kız çocukları için sosyalleşebilecekleri, kendilerini geliştirebilecekleri, bilgi ve beceri kazanabilecekleri bir yer olması planlandı.

KAMER’ in en temel uzmanlık alanlarından biri olan şiddet mağduru kadınlara yönelik yaptığı psiko sosyal destek çalışmaları bu projede, güvenli alanlarda sığınmacı kadınlara yönelik olarak da kendi dillerinde gerçekleştirildi.

 

Hane Ziyaretleri

 

Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Yrd.Doç. Şenay Leyla Kuzu'nun desteği ile 54 soruluk görüşme formu hazırlandı.Gaziantep ve Kilis’te proje kapsamında 400( 200 Kilis-200 Gaziantep )  Suriyeli sığınmacı kadın ve çocukların ihtiyaçları ve profillerini tespit etmek için hane ziyaretleri ile yüz yüze görüşmeler yapıldı.

Hane ziyaretleri sırasında tanıştığımız  454 kadın; kadına yönelik şiddet ,eğitim,sağlık ve yasal haklar konularında bilgilenmek üzere merkezimize müracaat etti.

 

Güçlendirme ve Farkındalık Çalışmaları

 

Hane ziyaretleri ile tanışılan sığınmacı kadınlarla Gaziantep ve Kilis’te; yerel ve Suriyeli 25-30’ ar kadının katıldığı  yasal haklar, üreme sağlığı vb. konularda  7 Antep , 4 Kilis olamak üzere 11 toplantı gerçekleştirildi.

 

 Küçük Grup Çalışmaları

 

Gaziantep'te 14 sığınmacı kadınla Güvenli Mekanda farkındalık  grup çalışması yapıldı. İletişim,Kadına yönelik şiddet ve başvuru mekanizmaları, toplumsal cinsiyet rolleri, ayrımcılık v.b konularda kapalı oturumlarla  grup çalışmaları gerçekleştirildi.

 

Türkçe Dil Kursu

 

Hane ziyaretleri ve  toplantılar ile  tanışılan kadınlardan Türkçe öğrenmek isteyenler için Şahinbey Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Türkçe okuryazarlık kursu düzenlendi. Kurslara proje kapsamında Gaziantep'te 44 kadın katılarak A1 seviyesi sertifika almaya hak kazandılar.

 

Raporlama

 

Projenin sonunda hem yürütülen çalışmaların değerlendirildiği Kadınlar ve Kız Çocuklar İçin Güvenli Mekanların ihtiyaçları konusunda görüş ve planların yer aldığı bir rapor hazırlandı.