KAMER ile Şoförler Odası arasında “Şiddeti Frenliyoruz” Protokolü İmzaladı

KAMER ile Şoförler Odası arasında “Şiddeti Frenliyoruz” Protokolü İmzaladı

Kategoriler / Basında KAMER

KAMER ile Şoförler Odası arasında “Şiddeti Frenliyoruz” Protokolü İmzaladı

shadow

Şiddeti Frenliyoruz Sınırları Çiziyoruz 

      KAMER Vakfı Kızıltepe Temsilcisi Canan Yağmurcu Mardin Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Mehmet Nasır Öztap’ı ziyaret ederek, KAMER Vakfı ve Mor Salkım Derneği’nin birlikte başlattığı Şiddeti frenliyoruz projesinin tanıtımını yaparak işbirliği protokolü imzalandı.

KAMER Vakfı Kızıltepe Temsilcisi Canan Yağmurcu tarafından yapılan işbirliği ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

“Proje Bursa Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneğinin, Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası iş birliği Heinrich Böll Vakfı desteğiyle başlattığı bir proje. Şiddet hattına yapılan başvurularda; kadınların şiddet ortamından uzaklaşma durumunda özellikle gece taksi kullandıklarını tespit edilmesi, taksi şoförlerinin, araçlarına şiddet gören bir kadın bindiğinde nereye götürüleceği ve ne yapabileceklerine dair bilgi eksiklikleri olduğunun tespit edilmesi üzerine oluşturulmuş.

Amaç taksi şoförlerini ayrımcılık, toplumsal cinsiyet ve cinsiyet temelli şiddet, kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadelede yasal süreçler ve mekanizmalar hakkında bilgi vermek. Bursa’da üçüncü, Mardin Kızıltepe’de birinci etabını uyguluyoruz. Birinci etapta proje Bursa, Edirne ile birlikte; Van, Trabzon ve Mersin illerinde uygulandı. 2. Etapta yine Mersin, KAMER Vakfı’nın Gaziantep şubesi ile Bitlis, Iğdır, Mardin Kızıltepe temsilcilikleri yer alıyor.

Proje her yapıldığı ilde çok büyük beğeni topladı. Tüm şoförlere bu farkındalığı yaratabilmek amacındayız. Şiddet karşısında aranması gereken iletişim numaralarının da yer aldığı projenin amacını özetleyen, broşürleri de dağıtıyoruz. Taksi duraklarını ziyaret ediyoruz, broşürleri koyuyoruz. Şiddete maruz kalan bir kadının taksilerine binmesi durumunda yasalara ve yönlendirilecek kurumlara dair bilgilenmeleri sağlanacaktır.

Mardin Şoförler ve Otomobilciler Odası işbirliği ile gerçekleşen projede bir manifesto hazırlanması ve tüm eğitimleri alan duraklarda manifestonun yer alması, taksilerde broşürlerin olması ve araçlarda bulunan 7/24 şiddet hattı yaygınlaşması ile fark yaratılması amaçlanmaktadır.”

Haber için Tıklayın 

Broşürler;